Cavata na Olsztyńskim Zamku

„Cavata” jest terminem muzycznym, oznaczającym m.in. wydobywanie się myśli twórczej na powierzchnię, a zarazem nazwą koncertów zespołu Pro Musica Antiqua oraz zabawnym skojarzeniem z kawą, którą częstowani są goście przybyli na koncert. Zainspirowani tym muzycznym określeniem muzealnicy stworzyli towarzyszący koncertom cykl pod nazwą Cymelia, podczas których głównym tematem spotkania czynią wybrany eksponat i na nim skupiają uwagę słuchaczy. Prelekcje, okraszone anegdotami dotyczącymi prezentowanego cymelium muzealnego prowadzone są w lekkiej, popularyzatorskiej formie. Stworzona tym sposobem atmosfera Cavat sprawia, że słuchacze mogą przenieść się w świat minionych epok, doszukiwać się więzi z dawną kulturą, smakować Sztukę i... aromatyczną kawę serwowaną gościom przybyłym na zamek. 

Spotkania w 2016 roku odbywają się raz w miesiącu, zawsze o godz. 17.30.

 

4 grudnia 2016 r., niedziela, godz. 17.30

Rzeźba „Matka Boska karmiąca” Angelika Rejs

Rzeźba pochodzi z XIX w. z okolic Olsztyna, została wykonana przez nieznanego artystę ludowego. W zbiorach etnograficznych Muzeum Warmii i Mazur dominuje rzeźba przedstawiająca wizerunki Maryi jako Matki, Opiekunki i Orędowniczki. Dwie z pośród nich traktują Matkę Bożą w sposób wyjątkowy, podkreślając jej funkcje macierzyńskie.

...wkrótce pełen program koncertu

 

18 września 2016 r., niedziela, godz. 17.30

Danuta Syrwid, O wydawnictwie jubileuszowym z 1936 roku. W 130. lecie powstania „Gazety Olsztyńskiej” (1886-1939)

Unikatowy egzemplarz wydania jubileuszowego „Gazety Olsztyńskiej”, opatrzony odręczną dedykacją Seweryna Pieniężnego jest szczególną pamiątką obchodów rocznicowych sprzed 80. lat. Zamieszczono tu m. in. artykuły historyczne dotyczące Warmii i Mazur. Wiele miejsca poświęcono także Feliksowi Nowowiejskiemu – kompozytorowi z Barczewa. 

Program koncertu:

Leszek Szarzyński - flet
Lucyna Żołnierek-Frenszkowska - fortepian
Ewa Alchimowicz-Wójcik - sopran
Agnieszka Panasiuk - fortepian
Paweł Panasiuk - wiolonczela

 

29 maja 2016 roku, niedziela, godz. 17.30, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Andrzej Kłos, „Putiłówka” Armata rosyjska wz. 1902

Lufę tej armaty rosyjscy żołnierze zakopali pod koniec sierpnia 1914 roku, podczas odwrotu w okolicach Orłowa. Należała do 6 Brygady Artylerii, wyprodukowano ją w Permie. Nazwa „Putiłówka” nawiązuje do biura konstrukcyjnego fabryki w Petersburgu, w którym armatę skonstruowano. Jest to jedyny tego rodzaju zabytek z tak zwanej Bitwy pod Tannenbergiem. Muzeum Warmii i Mazur otrzymało lufę od grupy poszukiwaczy, których życzeniem było, aby eksponat pozostał w Olsztynie. 
Armaty tego typu były na uzbrojeniu armii carskiej podczas I wojny światowej, a w zmodernizowanej postaci używane były też w kolejnym globalnym konflikcie.
W Polsce używano ich podczas wojny bolszewickiej, a w II RP były na uzbrojeniu artylerii konnej i w plutonach artylerii piechoty w 1939 roku. Żadna się nie zachowała. Dzisiaj w kraju są tylko trzy armaty wz. 1902, zakupione nie tak dawno w Finlandii. Jednak takiej, choć zdekompletowanej, prosto z pola bitwy w 1914 roku, nie ma żadne muzeum.

Koncert poświęcony jest F.Nowowiejskiemu, ale zagramy również utwory innych kompozytorów , którzy w ten lub inny sposób wpłynęli na twórczość F.Nowowiejskiego. W programie utwory A.Vivaldiego, J.S Bacha, A. Dvoraka i przede wszystkim F.Nowowiejskiego. 

Między innymi zagramy:
A.Vivaldi - Pastorale
J.S.Bach - Aria na strunie G
F.Nowowiejski - Pieśni
F.Nowowiejski - Fantazja na tematy z opery Legenda Bałzyku op.28 na wiolonczelę I fortepian
A.Dvorak - Humoreska na flet I fortepiano
A.Dvorak - Tańce słowiańskie na cztery ręce
F.Nowowiejski - Legenda na wiolonczelę i fortepian
F.Nowowiejski - Fortepian solo, młodzieńcze utwory 

 

Wstęp wolny

 

24 kwietnia 2016 r., niedziela, godz. 17.30

Dnia 24. kwietnia o godzinie 17. 30 - w 130 – lecie powstania Gazety Olsztyńskiej - w Muzeum Warmii i Mazur odbyła się Cavata na olsztyńskim zamku. Tematem spotkania były czcionki z drukarni Pieniężnych. Uczestnicy mieli okazję posłuchać o historii tej niezwykłej drukarni oraz na własne oczy ujrzeć czcionki, które służyły do wybijania tekstu. Drugą część wieczoru uświetnił koncert zespołu Pro Musica Antiqua pod dyrekcją Leszka Szarzyńskiego.

 

wstęp wolny

Zapraszamy na nasz fanpage FB